İZCİLER NE YAPAR?

İZCİLER NE YAPAR?

[center]İzciler için el telsizleri modelleri, [b]telsiz fiyatları[/b], [b]telsiz[/b]
 

HER yıl Ramazan ayında, veliler,çevre esnafı ve öğretmenlerinde katkıları ile İZCİLER tarafından toplanan gıdalar GIDA PAKETİ olarak (12 çeşit ürün) ihtiyaç sahibi olan ailelere ulaştırıldı.
2003 Yılı:48 Aile’ye,
2004 Yılı:98 Aile’ye,
2005 Yılı:128 Aile’ye,
2006 Yılı:80 Aile’ye
2007 Yılı :75 Aile'ye ulaştırıldı.

* Sonraki yıllarda da Ramazan Ayı, izciliğin kuruluş ve başlama günlerine rast geldiği için düzenli olarak Gıda kampanyasını devam ettiremediK!

Not:Aileler İzciler tarafından çevre araştırması yapılarak tespit edildi.

2-MESLEKLERİ TANIMA projemiz çerçevesinde İzci Oymağımıza davet edilen Serbest Hemşire Ebru ÖZKAN, Hemşirelik Mesleği ve  İlk Yardım’ konusunda seminer verdi.

3-İlaç İsrafını önlemeye yönelik çevremizde başlattığımız İlaç Toplama Kampanyası’ sonucunda elde ettiğimiz ilaç ve sağlık malzemesini  ihtiyacı olan ve temin imkanı olmayan hastalara’ verilmesi koşulu ile Sofulu 1. No’lu Sağlık Ocağına Başhekimliği’ne teslim ettik.

4-Çevre’yi tanıma amaçlı olarak  Seyhan Barajı (Menekşe Köyü Civarı-Sabancı Ormanı)’na  kadar mukavemet yürüyüşü yaptık.(5 Km)

5-Okul Bahçesi ağaçlandırıldı,bahçede bulunan ağaçların budanma, badana, bakımı ve temizliği İZCİLER tarafından yapıldı’.

6-İzciler’in organizesinde 80 kişilik öğrenci-öğretmen kafilesi ile TÜRK TARİHİ’nde önemli yeri olan CEYHAN-ANAVARZA KALESİ’ne  çıktık ve incelemelerde bulunduk.

8-Osmaniye/Kadirli’ye bağlı KARATEPE KÖYÜ’ndeki AÇIK HAVA MÜZESİ’ni ziyaret ettik, tarihi kalıntıları Rehber refakatinde inceledik,gözlem yaptık..

9-Kağıt israfını önlemek amacıyla, bütün sınıf ve dersliklere  ATIK KAĞIT KUTUSU koyarak, hem öğrencilerimizi israf konusunda  bilinçlendirdik hem de elde ettiğimiz kağıtları satarak sermayeye dönüştürdük..

10-MESLEKLERİ TANIMA projemiz çerçevesinde İzci Oymağımıza davet edilen Ecz. Habil ATAK, Eczacılık Mesleği ve İlaç Kullanımı’ konusunda seminer verdi..

11-Yaşlılar Haftası’ vesilesi ile, Adana Huzurevinde barınmakta olan  Yaşlıları ziyaret ettik, hediyeler götürdük,ellerini öptük ve hayır dualarını aldık..

12-Orta Doğu’nun en büyük kapasiteli (25 bin ) camisi olarak inşâ edilen Sabancı Merkez Cami’ni ziyaret ettik.Cami İmam’ından Sabancı Merkez Camiî’ ve  İmamlık Mesleği’  hakkında bilgiler aldık..(NOT:Farklı yıl ve tarihlerde,farklı İZCİLER ile 4 defa yapıldı)

13-Etnografya ve Arkeoloji Müzelerine, Sabancı Kültür Merkezine, Merkez Park,Çukurova Üniversitesi Kampüs’üne gezi ve inceleme programları düzenledik..(Not:Farklı tarihlerde farklı İZCİLER ile 3 defa düzenlendi)

14-DSİ Baraj Çamlığı’nda, İl İzcilik kurulu’nun Organizesi ve kararı ile yapılan Egemenlik Kampı’na katıldık.Not:Farklı zamanlarda ve farklı izcilerle 3 defa katıldık’

15-Akşehir Kültür evini gezdik..DÜNYA’NIN TAM ORTASINI’  NASRETTİN HOCA’NIN TÜRBESİ’ni ziyaret ettik, Fatihalar okuduk..(Dünya’nın ortası, işte ayağımın altı.Ölçünde bakın’ dediği yer..Kabrin hemen yanında)

16-Nevşehir-Avanos’ta el emeği-göz nuru’ döken AVANOS ÇÖMLEKÇİLERİ’ni ziyaret ettik, işlerini gözlemledik.

17-Büyük İslam Mütefekkiri Mevlana Celaleddin Rumi’nın türbesini ve Mevlana Kültür Merkezi’ni ziyaret ettik.

18-Konya’nın unutulmaz mekanları olan ALATTİN TEPESİ ve MERAM BAĞLARI’nı gezdik,gördük’

19-Okul Müdürümüz Sn. Mehmet TERZİ, Oymağımızı Ziyaret ederek İZCİLERLE sohbet etti.Okulumuzun genel yönetimi ve idarecilik mesleği’ üzerine seminer verdi.

20-Adana’da BEBEKLİ KİLİSE diye bilinen KİLİSE’yi ziyaret ettik. İlgili Din Adamı’ İtalyan Papaz ile tanıştık.Hrıstiyanlığa dair merak ettiğimiz(?!) soruları sorduk. Teslis ve Kilise’de gördüğümüz semboller ile ilgili Her ne kadar ben size anlatamasam da..’ cümleleri   ile başlayan cevaplar(!) aldık.

21-Makamında ziyaret ettiğimiz, Belediye Başkanı  Ahmet ZENBİLCİ’yi 1-Seçilmesinden dolayı tebrik ettik.2- Belediye Başkanlığı’ üzerine sorular sorduk. 3-Okulumuz adına taleplerimizi dile getiren Dilekçe verdik.

22-Skeç, taklit, tiyatro,şiir, müzik,marş, haber,reklam ve spor gösterilerinden oluşan AND İÇME PROĞRAMI’ yoğun istek üzere  3 defa sahnelendi.

23-İl İzcilik Kurulu’nun kararı ile başlatılan GİYECEK TOPLAMA KAMPANYASI’na 250 adet giyecekle katıldık.Toplanan kıyafetler, İl İzcilik Kurulu tarafından ADANA’nın ilçelerindeki köylere ulaştırıldı.

24-Yerel bir TV Kanal’ı olan METRO TV’nin Okulumuzu tanıtmaya yönelik yapılan çekimlere katıldık.

25-Tarsus’ta YEDİ UYURLAR’ diye bilinen ASHAB-I KEHF mağarasını ziyaret ederek, Kehf Suresinde anlatılan mucizevi olayın (rivayetlere göre) geçtiği mekana şahitlik ettik.Yolculuk anında ve ziyaret sırasında, yaşanmış olayla ilgili  Kehf Suresi’nde anlatılan İLAHİ MESAJ paylaşıldı.

26-Kapadokya Gezisinde ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ -UÇHİSAR-ORTA HİSAR DAMSA BARAJI’nı gezdik.

27-MESLEKLERİ TANIMA projemiz çerçevesinde İzci Oymağımıza davet  edilen  Rehber Öğretmenimiz Demet ERDEM,mesleği üzerine’ sohbet etti

28-Kapadokya Bölgesinin mutlaka görülmesi gereken’ yerlerinden olan IHLARA VADİSİ’ne gittik/indik. Hem doğallığını hem de tarihte orayı mekan edenlerin kurduğu yüzlerce Kilise’yi gördük..

29-İl İzcilik Kurulu ve Yüreğir Belediyesince ortaklaşa düzenlenen TEMİZLİK KAMPANYASI’na katıldık.

30-Kapadokya Gezisinde DERİNKUYU ve KAYMAKLI YER ALTI ŞEHİRLERİNDEKİ doğal / tarihi havayı teneffüs ettik.

31-Tarsus/Karboğazı bölgesine yaptığımız Kar Gezileri unutulmaz karelerin yaşanmasına sebep oldu. NOT:Farklı tarihlerde farklı İzcilerle 4 defa  yapıldı.

32-Kurumları Tanıma Gezileri’ çerçevesinde ÇINARLI  JANDARMA KOMUTANLIĞI’nı ziyaret ettik. Karakolu gezdik,Komutanlardan bölgenin güvenliğine dair bilgiler aldık

33-*Tarsus-Kleopetra kapısı, * Çanakkale Gazisi Nusret Mayın Gemisi..*Bilal-i Habeşi’nin makamı, *Hz.ŞİT(as)’e atfedilen kabir, *Danyal(as)’ın Kabri.. *Sn.Paul Kuyusu, *Baharat Yolu Kalıntıları..*Tarsus Barajı’nda öğle yemeği ,*Tarsu Barajı’.GÖRÜLMEYE GERÇEKTEN DEĞER

34-Mahalle Muhtarımız, Oymağımızı ziyaret etti.Çevreye yönelik yapmış olduğumuz sosyal faaliyetlerden dolayı Mahalle adına teşekkür etti.Yaptığımız Mesleği üzerine seminer verdi

35-Sofulu Sağlık Ocağı’nı  ziyaretimizde Dr. Ferhat Bey, mesleği üzerine’ sohbet etti ve sorularımızı cevapladı.

36-İZCİLİK HAFTASI sebebiyle Yüreğir İlçe Kaymakamını ve Yüreğir İlçe Milli eğitim Müdürünü  ziyaret ettik

37-Oymağımıza davet edilen Trafik Komseri Süleyman DOĞANTEKİN,Mesleği üzerine’ sohbet etti.Hayat ve Trafiğe’ dair sorularımızı cevapladı

38-Farklı tarihlerde farklı İzcilerle gittiğimiz Seyhan Yaşlılar Yurdu’nda kimsesiz, yoksul, terkedilmiş..’ insanları gördük, hediyeler götürdük, neşelendirdik, ellerini öptük, dualarını aldık.

39- Asya’da meydana gelen TSUNAMİ FELAKETİ’ için topladığımız nakit yardım DENİZ  FENERİ DERNEĞİ aracılığı ile gönderildi

40-Oymağımıza davet edilen veteriner İsa İPEK, mesleği ve hayvan sevgisi hakkında seminer verdi. Sorularımızı cevapladı

41-ASYA DEPREMİ için öğrenci/veli ve öğretmenlerden toplanan nakit, İHH Vakfı kanalı ile Deprem Bölgesine gönderildi

42-YÜREĞİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜ ziyaret ederek İlçe Emniyetin çalışmaları hakkında bilgi aldık.İlçe Emniyet Müdürümüze mesleği üzerine’ ve güvenliğe dair sorular sorduk,cevaplar aldık.

43-Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3.Sınıf öğrencisi Tarık CAMCI, Oymağımıza davet edilerek Mühendislik ve Maden Mühendisliği’ konusunda İzcilerle sohbet etti.

44-Öğretmenler Günü:
a-Öğretmenlere Tebrik: Tüm öğretmenlerimiz (60 kişi) sınıflarında ziyaret edilerek güne ait hazırlamış olduğumuz tebrik ve GÜL takdim edildi.
b-Emekli Öğretmenlere Sürpriz Ziyaret: Mahallemizde ikamet eden emekli 2 öğretmenimize sürpriz ziyaret yaparak yıllar sonra gözlerini nemlendirdik’.

45-Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2.Sınıf öğrencisi Sami ÜSTÜNDAĞ Oymağımıza davet edilerek Mimarlık’ üzerine  İzcilerle sohbet etti.

46-Enerji Tasarrufu ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz AFİŞ ve uyarıcı ETİKETLER, okulda bulunan tüm elektrik düğmelerine ve  gerekli panolara asıldı

47-Ziraat Fakültesi  çalışma arazisine gittik. Asistan Mustafa ERDOĞAN’ın rehberliğinde 1-İnekler ,2-Koyunlar, 3-Keçiler ,4-Tavşanlar 5-Arılar ve  6-Tavuklar’a ait yapılan bilimsel çalışmalar ve hayvanların sosyal yaşamı hakkında bilgiler aldık.

48-İlkbahar ile başlayan KIR GEZİLERİ..Sayısız KIR GEZİSİ’ne gittik,çaylar demledik,bulaşık yıkadık,ip atladık,oyunlar oynadık,şiirler,şarkılar,marşlar,fıkralar daha neler var  neler? İzciliğin en tatlı ve neşeli anlarının yaşandığı zamanlar

49-Nemrut Dağından GÜNEŞİN DOĞUŞUNU İZLEDİK..Dünya’nın sayılı projelerinden olan Atatürk Barajı’nı hem kuş bakışı hem de yanından gördük.Şanlıurfa:Daha çok rivayetlerin beslediği bir mekan olan Balıklı Göl ve Eyüp(as)’a ait olduğu söylenen mekana gittik.Gaziantep Hayvanat Bahçesi: Sadece belgesellerde izlediğimiz’ sayısız hayvan türünün canlı örneklerini gördük.

50-CANEV: Ülkemizde az sayıda bulunan ve Adana’da bir ilk olan  Zihinsel ve (buna bağlı) Fiziksel Engelli Çocuklar’ımıza hizmet veren EĞİTİM OKULU’nu ziyaret ettik. İdari personelle tanıştık.Çalışmalar hakkında bilgi aldık.

İZCİLİK ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ NOTLAR!...

Arkadaşlar!..
Sosyal içerikli bir çalışmada  ve başarıda çok farklı aktörler/etkenler  vardır.

1-Dış Çevre şartları:
a-’İzcilik’ kavramını çevreye OLUMLU anlamda iyi tanıtmanız  
b-Velilerle olan GÜVEN duygusu

2-Okul şartları:
a-Fiziksel Şart(Sınıf,bahçe,tiyatro salonu olması gibi)  
b-İdari Şartlar: Okul idaresi ile olan GÜVEN ilişkisi’3-Sizin şartlarınız.  

3-Zaman olarak müsait olmanız (veya ciddi zaman ayırmanız).     

4-İstekli ve idealist olmanız.(İstenmeyen Aş, ya karın..)

Değerli Lider Arkadaşlar!..
Sizlerde elde ettiğiniz tecrübelerden hareketle yapmış olduğunuz etkinlikleri bizlerle paylaşırsanız seviniriz.
Yaşar ÇIRAKLI
(İzci Lideri / Oymakbaşı)
Ömer Kanaatbilen İlköğretim Okulu
Din Kült.ve Ahlak Bilg.Öğretmeni
Sofulu / Yüreğir / Adana [/b]

11.10.2012

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.