Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

Şu son bir kaç haftadır bir telsiz almak istiyorum yalnız nasıl bir şey almalıyım arazide kullanışlı olan hangileridir pek bir bilgiye sahip değilim.
Birçoğunun çekim mesafesi üzerinde yazdığı kadar olmuyor, araya tepeler ve çukurlar girdiği zaman mesafe yarı yarıya düşüyor.

İnternetten bu modeli buldum “Hyt 446s"

Tek telsiz mi almamı tavsiye edersiniz yoksa çift telsiz mi ve hangi markalar bu alanda iyidir?
Su geçirmezlik arazideki ufak darbelere dayanımları nasıldır?
 
Cihazlar çalıştıkları frekanslara/kullanıcı kitlesi gibi özelliklere göre ayrışırlar ve kuralları farklıdır
a) CB telsiz: 27MHz. Civarı çalışır, herkes satın alıp kullanabilir, gücü 5Watt'ı geçemez (kanunen). Off Road camiasında yaygındır
b) PMR denilen türdeki telsizler: bu daha çok mağazalarda satılan yaygın cihazlardır, güçleri max. 0.5Watt dır (kanuni limit) çift almanızı öneririm. Her ülkede frekansı farklılık gösterir. Pratik ve moderndirler.. Aileler arasında kullanımı yaygındır.
c) Amatör Telsizler: 144Mhz, 440MHz. gibi frekanslarda çalışır, telsiz lisansı olan amatörler tarafından kullanılır. Hobi amaçlıdırlar ve pahalıdırlar. Telsiz'e meraklı kişiler tarafından kullanılır.
d) Ticari telsizler:
e) Hizmet telsizleri (polis, asker, belediye vs.) : konu dışı

Sorduğunuz cihaz b grubuna giriyor, çift almanı sanki daha iyi olur gibi.. Eğer grup arkadaşlarınız ile bir yere gideceksiniz, onlardaki telsizin ne olduğunu öğrenip ona göre almanızı öneririm. Zira, telsizinizle konuşabilmeniz için, sizi de dinleyebile bilecek birileri gerek ;-)
 
Pmr telsiz olarak Hyt 446s ve Hyt 320 model telsizleri önerebilirim.

3.5.2017

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.