Telsizi Kim Buldu?

 Telsiz buluşu, Telsiz ne zaman bulundu, Telsizi kim buldu, Telsizi kim icat etti , Telsizin bulunuşu, Telsizin icadı, Telsizin mucidi

Telsizi Kim Buldu?
Telsiz, kablolara gerek olmadan haberleşme imkanı sunan cihazlara verilen genel addır. Haberleşebilmek için ise bir antenden yardım alınır. Ünlü bilimc Marconi tarafından dünyaya tanıtılmış olsa bile, Nikola Tesla‘nın çalışmaları arasında kablosuz haberleşme sağlayabilecek dökümanlara rastlanmıştır.

Her telsizin belirli bir çalışma frekans aralığı bulunmaktadır. Bağlantıya geçerek iletişim kurmak istediğiniz kişi ile mutlaka aynı frekans üzerinde bulunmanız gerekmektedir. Her ülkere olduğu gibi bizim ülkemizde de frekans aralıklarını belirleyen kurumlar bulunmaktadır, ülkemizde ise bu işlemi Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu yapmaktadır. Telsiz cihazları genellikle bir istasyonun gönderme yaptığı sırada diğerinin dinlemede bulunması prensibiyle çalışmaktadır. Bu yönteme Simplex haberleşme adı verilmektedir. Duplex Haberleşme ismi verilen yönetm ise iki istasyonun aynı anda konuşması ve dolayısıyla iki farklı frekansın kullanılması anlamındadır.

Radyo ışınlarının varlığı ilk kez James Cemlerk Maxwell 1864 yılında teori olarak ortaya atmıştır. 1888 yılında ise Heinrich Hertz bu ışınları deneysel olarak ispat etmiştir. İlk kez gerçekleşen telsiz bağlantısı ise 1896 yılında Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirilmiştir. Marconi bu bağlantıyı gerçekleştirebilmek için ise radyo ışınlarının varlığını kanıtlayan Heinrich Hertz’in telsiz vericisi ve alıcı, anten telleri ve elektro manyetik dalga göstergecini kullanmıştır.

22.5.2017

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.